14UL1007STRYEL1000
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP STRN 14AWG 300V YLW 1000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
14UL1007STRYEL1000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:41/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.105" (2.67mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C