18UL1007SLDBRO
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BROWN
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
18UL1007SLDBRO PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.073" (1.85mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C