55A0111-16-9
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 16AWG WHT FEET
DataSheet
55A0111-16-9 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Package:Digi-Spool™, Continuous Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.068" (1.73mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2844/19 SL005
2844/19 SL005
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 100'
3053 WO001
3053 WO001
HOOKUP STRND 20AWG WHT/ORG 1000'
CRT12-10BK-100
CRT12-10BK-100
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100'
XTAR BC4
XTAR BC4
BATT CHARGER DESKTOP 1.5V 500MA
CS15445_HB-IP-2X6-WWW-PC
CS15445_HB-IP-2X6-WWW-PC
ASSEMBLYRECTANG12 POS71,4 X 173M
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM