55PC0211-10-9CS2502
Description
HOOK-UP STRND 10AWG WHT FEET
DataSheet
55PC0211-10-9CS2502 PDF
Type Description
Series:-
Package:Digi-Spool™, Continuous Spool
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:10 AWG
Conductor Strand:37/26
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.129" (3.28mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:600V
Operating Temperature:150°C