CRT16-3.5BK-50
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 50'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
CRT16-3.5BK-50 PDF
Type Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.141" (3.58mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:50.00' (15.24m)
Voltage:17.5kV
Operating Temperature:-90°C ~ 200°C