FLHTC0311-20-4
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 600V YEL 1'
DataSheet
FLHTC0311-20-4 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/32
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.006" (0.15mm)
Length:1.00' (0.30m)
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C