16GPTSTRBLA250
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 60V BLK 250'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
16GPTSTRBLA250 PDF
Type Description
Series:GPT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.103" (2.62mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:60V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C