24PTFESTRBLU1000
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP STRN 24AWG 600V BLU 1000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
24PTFESTRBLU1000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.045" (1.14mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C