FLHTC0311-24-9CS3083
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 600V WHITE
DataSheet
FLHTC0311-24-9CS3083 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.036" (0.91mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.006" (0.15mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
16STRREDGXL250
16STRREDGXL250
16 AWG GAUGE GXL AUTOMOTIVE STRA
2475/18 YL-100
2475/18 YL-100
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 100'
6823 OR005
6823 OR005
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 100'
FIT50-7
FIT50-7
FIXED IND 8.86UH 8.1A 11 MOHM TH
FLHTC0311-24-9CS3083
FLHTC0311-24-9CS3083
HOOK-UP STRND 24AWG 600V WHITE