24UL1007SLDBRO1000
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP SOLID 24AWG 300V BR 1000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
24UL1007SLDBRO1000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.053" (1.35mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C