CRT18-10WH-100
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
CRT18-10WH-100 PDF
Type Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.265" (6.73mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:50kV
Operating Temperature:-90°C ~ 200°C
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
422807 BR005
422807 BR005
HOOK-UP STRND 28AWG BROWN 100'
7130 VI001
7130 VI001
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 1000'
67250 BK033
67250 BK033
METRIC ECOWIRE 67250 BLACK 100 M
NH15BP-8F10
NH15BP-8F10
BATTERY PACK NIMH 12V AA
FSE-10A
FSE-10A
GLASS FUSE - 5X15MM, FAST 10A