WT18-01-100
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
WIRE 18AWG BRN STND
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
WT18-01-100 PDF
Type Description
Series:WT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:-
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C