18STRBLUGXL25
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
18 AWG GAUGE GXL AUTOMOTIVE STRA
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
18STRBLUGXL25 PDF
Type Description
Series:GXL
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Automotive
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30.5
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Polyethylene (XLPE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.091" (2.31mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.019" (0.48mm)
Length:25.00' (7.62m)
Voltage:60V
Operating Temperature:125°C
Jacket Color:Blue
Ratings:-
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AZ123728 BR001
AZ123728 BR001
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN 1000'
1856 BL001
1856 BL001
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000'
3077 SL001
3077 SL001
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 1000'
AMPMDFB-24.5000T3
AMPMDFB-24.5000T3
MEMS OSC XO 24.5000MHZ CMOS SMD
1N5818 BK TIN/LEAD
1N5818 BK TIN/LEAD
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO41
18STRBLUGXL25
18STRBLUGXL25