16PTFESTRWHI250
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRN 16AWG 600V WHT 250'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
16PTFESTRWHI250 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.080" (2.03mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2215/22BK-100
2215/22BK-100
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100'
3047 BL005
3047 BL005
HOOK-UP STRND 30AWG BLUE 100'
2617/14-WH-500
2617/14-WH-500
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 500'
16PTFESTRWHI250
16PTFESTRWHI250
8182
MAGNET 0.187"DIA X 1"H CYL
48807
B853 5.75X3 BLK/RED/WHT 2-SIDE 1
VJ0402A270GNAAJ
VJ0402A270GNAAJ
CAP CER 27PF 50V 0402 EPOXY