20UL1007SLDBLU25
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP SOLID 20AWG 300V BLU 25'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
20UL1007SLDBLU25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:25.00' (7.62m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C
Jacket Color:Blue
Ratings:UL Style 1007
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
391640 RD001
391640 RD001
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000'
6718 SL005
6718 SL005
HOOK-UP STRND 12AWG SLATE 100'
1855/19 BL005
1855/19 BL005
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 100'
CST-600
CST-600
PREP TOOL FOR LMR-600
20UL1007SLDBLU25
20UL1007SLDBLU25
SFSD8192L2BM1TO-E-GE-2A1-STD
SFSD8192L2BM1TO-E-GE-2A1-STD
MEMORY CARD SDHC 8GB CLASS 6 MLC
CONN RCPT 19POS IDC 22AWG GOLD