55A0812-16-2
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
CABLE 1 COND 16AWG SHIELDED
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A0812-16-2 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.077" (1.96mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C