16STRGREGXL250
Description
16 AWG GAUGE GXL AUTOMOTIVE STRA
DataSheet
16STRGREGXL250 PDF
Type Description
Series:GXL
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Automotive
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Polyethylene (XLPE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.102" (2.59mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.019" (0.48mm)
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:60V
Operating Temperature:125°C
Jacket Color:Green
Ratings:-
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
6710 WU013
6710 WU013
HOOKUP STRND 28AWG WHT/BLU 5000'
2420/33 GN-100
2420/33 GN-100
TEST LEAD 33AWG 150V GREEN 100'
WELD CABLE 4AWG 600V RED 2500'