22UL1007STRBRO
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 22AWG 300V BROWN
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
22UL1007STRBRO PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:7/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C
Jacket Color:Brown
Ratings:UL Style 1007
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
391040 BK001
391040 BK001
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000'
81044/13-26-1
81044/13-26-1
HOOK-UP DL WALL STRND 26AWG BRN
541419 BL005
541419 BL005
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 100'
F3300WA03
F3300WA03
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
22UL1007STRBRO
22UL1007STRBRO
HOOK-UP STRND 22AWG 300V BROWN
S-1137C32-U5T1G
S-1137C32-U5T1G
IC REG LINEAR 3.2V 300MA SOT89-5