C2118A.21.02
Description
HOOK-UP SOLID 20AWG WHITE 1000'
DataSheet
C2118A.21.02 PDF
Type Description
Series:2118A
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Copper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.096" (2.44mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.032" (0.81mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C