55A1111-24-9-9
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 600V WHITE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A1111-24-9-9 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.037" (0.94mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C