CRT24-8RD-100
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
CRT24-8RD-100 PDF
Type Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.201" (5.11mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:40kV
Operating Temperature:-90°C ~ 200°C