18GPTSTRWHI500
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP STRND 18AWG 60V WHT 500'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
18GPTSTRWHI500 PDF
Type Description
Series:GPT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:16/30
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.092" (2.34mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:500.0' (152.4m)
Voltage:60V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C