12STRREDGPT25
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 12AWG 60V RED 25'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
12STRREDGPT25 PDF
Type Description
Series:GPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:19/25
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.142" (3.61mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:25.00' (7.62m)
Voltage:60V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C