C2119A.21.04
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
HOOK-UP SOLID 18AWG ORANGE 1000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
C2119A.21.04 PDF
Type Description
Series:2119A
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Copper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.104" (2.64mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.032" (0.81mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C