WT20-00-25
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
WIRE 20AWG BLK STND
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
WT20-00-25 PDF
Type Description
Series:WT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:-
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:25.00' (7.62m)
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C