WA10-01-10
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
AUTO-10GA BROWN-STRANDED
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
WA10-01-10 PDF
Type Description
Series:WA
Package:Bag
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Automotive
Wire Gauge:10 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:-
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:10.00' (3.05m)
Voltage:120V
Operating Temperature:80°C
Jacket Color:Brown
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
422807 SL001
422807 SL001
HOOK-UP STRND 28AWG SLATE 1000'
6717S BL001
6717S BL001
HOOK-UP SOLID 14AWG BLUE 1000'
3055 RD005
3055 RD005
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
C2Q 4
C2Q 4
FUSE BRD MNT 4A 32VAC 63VDC 0603