C2064A.12.08
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
C2064A.12.08 PDF
Type Description
Series:2064A
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:16/30
Conductor Material:Copper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.080" (2.03mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:300V
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C