55A0112-18-1
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 600V BROWN
DataSheet
55A0112-18-1 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0112
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.060" (1.52mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C