44A0211-14-45
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
CABLE ROUND INSULATED 14AWG
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
44A0211-14-45 PDF
Type Description
Series:MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0211
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:19/27
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:0.098" (2.48mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.004" (0.09mm)
Length:-
Voltage:1000V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C