28STRBLAMILW500
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP STRND 28AWG 600V BLK 500'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
28STRBLAMILW500 PDF
Type Description
Series:MIL-W-16878
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:28 AWG
Conductor Strand:7/36
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.057" (1.45mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.011" (0.28mm)
Length:500.0' (152.4m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C