14UL1015STRGRE100
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP STRND 14AWG 600V GRN 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
14UL1015STRGRE100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:41/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.141" (3.58mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.030" (0.76mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C