16UL1015STRYEL1000
Description
HOOKUP STRN 16AWG 600V YLW 1000'
DataSheet
16UL1015STRYEL1000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Jacket (Insulation) Diameter:0.124" (3.15mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.030" (0.76mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C
Jacket Color:Yellow
Ratings:UL Style 1015
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3057/1 RD005
3057/1 RD005
HOOK-UP SOLID 16AWG RED 100'
2854/1 GR001
2854/1 GR001
HOOK-UP SOLID 24AWG GREEN 1000'
2843/1 BR005
2843/1 BR005
HOOK-UP SOLID 26AWG BROWN 100'
CBL-UA3-UB3-05WT
CBL-UA3-UB3-05WT
CABLE, USB, 500 MM, TYPE A 3.0 T
16UL1015STRYEL1000
16UL1015STRYEL1000