2215/20BU-100
Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 100'
DataSheet
2215/20BU-100 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:7/28
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:1000V
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C