14STRWHIGXL500
Description
14 AWG GAUGE GXL AUTOMOTIVE STRA
DataSheet
14STRWHIGXL500 PDF
Type Description
Series:GXL
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Automotive
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:19/27
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Polyethylene (XLPE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.114" (2.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.019" (0.48mm)
Length:500.0' (152.4m)
Voltage:60V
Operating Temperature:125°C