WH26-01-1000
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
WIRE-300VHU 26GA BRW STND
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
WH26-01-1000 PDF
Type Description
Series:WH
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:26 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:-
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:300V
Operating Temperature:90°C