55A0112-16-1
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 600V BROWN
DataSheet
55A0112-16-1 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0112
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.068" (1.73mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C