CRT24-2.5RD-100
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
CRT24-2.5RD-100 PDF
Type Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.091" (2.31mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:12.5kV
Operating Temperature:-90°C ~ 200°C
Jacket Color:Red
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
22PTFESTRBRO25
22PTFESTRBRO25
HOOK-UP STRND 22AWG 600V BRN 25'
1857/19 WB005
1857/19 WB005
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/BLK 100'
892219 OR002
892219 OR002
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 500'
SiT3372AI-1B9-25NX80.000000Y
SiT3372AI-1B9-25NX80.000000Y
XTAL OSC VCXO 80.0000MHZ LVPECL
CRT24-2.5RD-100
CRT24-2.5RD-100
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100'
HE30806T1198PA7M
HE30806T1198PA7M
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP