55A1111-22-9-9CS2275
Description
CABLE 22AWG SHIELDED FEET
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A1111-22-9-9CS2275 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
Package:Digi-Spool™, Continuous Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:19/34
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.076" (1.93mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
302407 BK001
302407 BK001
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 1000'
HOOK-UP SOLID 20AWG BLACK 1000'
16STRYELGXL500
16STRYELGXL500
16 AWG GAUGE GXL AUTOMOTIVE STRA
K2401G
K2401G
SIDAC 220-250V 1A DO15