C2119A.18.08
Description
HOOK-UP SOLID 18AWG BROWN 500'
DataSheet
C2119A.18.08 PDF
Type Description
Series:2119A
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Copper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.104" (2.64mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.032" (0.81mm)
Length:500.0' (152.4m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C