16UL1015STRBLU1000
Description
HOOKUP STRN 16AWG 600V BLU 1000'
DataSheet
16UL1015STRBLU1000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:26/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.124" (3.15mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.030" (0.76mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C
Jacket Color:Blue
Ratings:UL Style 1015
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2615/26-BK-1000
2615/26-BK-1000
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 1000'
7055 VI001
7055 VI001
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 1000'
3111626 TN005
3111626 TN005
HOOK-UP STRND 16AWG TAN 100'
159V
159V
FIXED IND 1.5H 500MA 27 OHM CHAS
LG T67K-G2K1-24-Z
LG T67K-G2K1-24-Z
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
16UL1015STRBLU1000
16UL1015STRBLU1000
ASA2-3.6864MHZ-L-T
ASA2-3.6864MHZ-L-T
XTAL OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD