10GPTSTRGRE250
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 10AWG 60V GRN 250'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
10GPTSTRGRE250 PDF
Type Description
Series:GPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:10 AWG
Conductor Strand:19/23
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.175" (4.45mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:60V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C