55A0111-10-5
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 10AWG 600V GREEN
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A0111-10-5 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:10 AWG
Conductor Strand:37/26
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.128" (3.25mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C