FLDWC0311-12-9CS2736
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DUAL STRND 12AWG WHT 1'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
FLDWC0311-12-9CS2736 PDF
Type Description
Series:FlexLite
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:37/28
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:0.117" (2.97mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.004" (0.09mm)
Length:1.00' (0.30m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-45°C ~ 125°C