55A0111-28-8
Description
HOOK-UP STRND 28AWG 600V GRAY
DataSheet
55A0111-28-8 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:28 AWG
Conductor Strand:7/36
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.027" (0.69mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C