ATFC0411-18-4
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 600V YELLOW
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
ATFC0411-18-4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Fluoropolymer
Jacket (Insulation) Diameter:0.074" (1.88mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.013" (0.33mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C