44A9605-16-7-L183
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG VIO
DataSheet
44A9605-16-7-L183 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:7/0.0192"
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:0.097" (2.46mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.005" (0.13mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:135°C
Jacket Color:Violet
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3055 RD013
3055 RD013
HU WIRE PVC 5000 FT
55/0112-12-9
55/0112-12-9
HOOK-UP STRND 12AWG 600V WHITE
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 2000'
L-07C24NJV4T
L-07C24NJV4T
FIXED IND 24NH 200MA SMD
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN