55A1813-16-9-9CS2275
Description
HOOK-UP DUAL STRND 16AWG WHITE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A1813-16-9-9CS2275 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1813
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Nickel Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.111" (2.82mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C