55PC1811-14-2-9-F871
Description
HOOK-UP DUAL STRND 14AWG WHITE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55PC1811-14-2-9-F871 PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:19/27
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.122" (3.10mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.006" (0.15mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:150°C