22759/43-12-9CS2873
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DUAL WALL STRND 12AWG
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
22759/43-12-9CS2873 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:37/28
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.111" (2.82mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.009" (0.23mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C