55A9002-26-4
Description
HOOK-UP SOLID 26AWG 600V YELLOW
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A9002-26-4 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A9002
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:26 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.026" (0.67mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C